Standardy dokumentacji

Standardy dokumentacji projektowej w Grajkowska&Bloch Architekci.


Projekt wykonawczy architektury wnętrz składa się z wielu szczegółowych rysunków technicznych. Przywiązujemy szczególną wagę do dokładności i czytelności przedstawienia projektu. Otrzymasz od nas projekt w wersji drukowanej oraz elektronicznej (PDF), a składać się on będzie z kilku rozdziałów:

  • Opis do projektu, w którym znajdziesz informacje dotyczące prac rozbiórkowych, budowlano-wykończeniowych oraz instalacyjnych. Przykładowa treść, którą możesz znaleźć w opisie do projektu, to: „Izolacja przeciwwilgociowa podłogi i ścian łazienki pod płytkami w prysznicu, za pralką i umywalką (do wysokości120cm) w systemie IDROBUILD firmy Kerakoll lub równorzędnym, w narożach taśma GIUNTOFLEX 120, przejścia instalacji uszczelnić uszczelką systemową”.
  • Rzuty projektowanej powierzchni, na których zobaczysz zaprojektowane ściany, drzwi, grzejniki, elementy trwałej zabudowy, meble, punkty instalacji elektrycznej i hydraulicznej, układ płyt podłogowych lub parkietu. Zazwyczaj rzutów jest kilka, osobny dla instalacji elektrycznej, hydraulicznej lub alarmowej. Na innych rzutach przedstawiamy stan istniejący (czyli ten po inwentaryzacji) w relacji do projektowanych zmian, np. wyburzeń, zmian hydraulicznych, etc.
    Oczywiście wszystkie elementy są dokładnie zwymiarowane i fachowo oznaczone standaryzowaną symboliką. Dosyć często zdarza się, że informacji jest na tyle dużo, iż architekt wnętrz musi dla lepszej czytelności projektu, dzielić go na osobne, powiększone strefy, zmieniając skalę rysunków. Pomaga to inwestorowi, specjalistom branżowym i ekipie budowlanej w odczytaniu i ocenie realizacji robót.
  • Kłady, czyli zwymiarowane i opisane widoki wszystkich zaprojektowanych wcześniej elementów. Na kładach zobaczysz miejsca i rozmiary zabudowy, drzwi, okien, gniazdek, grzejników i planowanego oświetlenia. Rysunki przedstawią również kształt mebli, kierunek otwierania drzwi szaf, uchwyty i klamki. Jeśli producent wybranych przez nas elementów udostępnia jego model… to zobaczysz jego faktyczny kształt w odpowiedniej skali.
    Na kładach opisujemy kolorystykę i faktury ścian lub mebli. Określamy miejsce ułożenia tapet lub sztukaterii, rozrysowujemy układ płytek, definiujemy miejsce montażu armatury. Na rysunku umieszczamy również uproszczony rzut, który pomaga nam odnaleźć „ściany”, które przedstawiamy na wybranym kładzie.
  • Przekroje pozwalają nam obejrzeć wnętrze wybranych elementów zabudowy lub mebli. Na przekrojach, architekt wnętrz pokazuje wysokość montażu sufitów podwieszanych albo spadek podłogi do odpływu liniowego pod prysznicem. Są to rysunki niezbędne zawsze gdy przygotowujemy szczególne rozwiązania techniczne gdzieindziej nie opisane.
  • Rysunki instalacji elektrycznej, hydraulicznej, alarmowej, klimatyzacji lub innych mediów obecnych w projekcie architektonicznym. Te branżowe projekty powstają we współpracy ze specjalistami określonej branży po wcześniejszym wykonaniu czegoś co moglibyśmy nazwać studium wykonalności. Architekt wnętrz, na bazie wykonanej wcześniej inwentaryzacji lub bazując na rysunkach bazowych udostępnionych przez dewelopera, projektuje zmiany w instalacjach, które odpowiadają przyjętym założeniom projektowym.
  • Projekty mebli lub innych elementów wyposażenia wykonywanych na zamówienie. Zawsze, gdy zlecamy wykonanie nietypowych, niedostępnych gdzieindziej produktów, musimy udostępnić wykonawcy (np. stolarzowi) możliwie szczegółowy projekt. Nietypowe rozwiązania techniczne stosowane w takim projekcie mogą być ujęte symbolicznie na rysunku, ale tylko pod warunkiem bieżącej konsultacji z wykonawcą, którego wiedza i doświadczenie pozwolą na wybranie właściwych rozwiązań.
  • Model 3D wnętrza mieszkania lub lokalu użytkowego. Zasadniczo model udostępniamy w wersji elektronicznej z uwagi na funkcjonalności takiego rozwiązania. Do wersji drukowanej projektu załączamy wybrane kadry projektowanej przestrzeni.


Podsumowując, sumienna praca włożona na etapie powstawania projektu wykonawczego znacząco wpływa na prawidłową realizację całej inwestycji, co przekłada się na komfort inwestora i oczywiście nas.

Autor: WK